232-301-2136
kursat.arslan@deu.edu.tr
Buca Eğitim Fakültesi
Sosyal Bina, 2.Kat 207, İzmir
  • Ana Sayfa
  • Hakkımda
  • Blog
  • İletişim
  • Ders Kayit
  • Giriş
    E-mail Adresi:
    Şifre:
Değil kardeşim, dal yeşil değil, gök mavi değil... Cahit Sıtkı Tarancı
Proje: Enhancing Digital Literacy of University Students (E-DigiLit) Kürşat Arslan tarafından eklenen son blog yazısı (10.09.2019)
Kürşat ArslanDokuz Eylül Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyorum. SPSS ve Arduino özel ilgi alanım.

İngilizce öğreniyorum

Yayınlanma: 21 Mart, 2018 Güncellenme: 31 Mart, 2018

İngilizce’nin Önemi ve İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları

Bilindiği üzere, İngilizce Dünya çapında en fazla konuşulan dil. Farklı ülkelerdeki birçok insanın rahatlıkla iletişim kurmasını sağlayan İngilizce, özellikle profesyonel hayatta büyük önem arz ediyor. İngilizce’nin önemi hem seyahatlerimizde, hem iş hayatımızda hem de akademik hayatımızda kendisini gösteriyor. Her dil gibi, İngilizce öğrenmenin de kendine ait püf noktaları var. Bu yazımızda, sizinle İngilizce öğrenmenin püf noktalarını paylaşacağız. Öncelikle kendinizi tanımanız çok önemli. Öğrenme hızınız, uygulamalı olarak pratiğe dökmeniz, bu dili neden öğrenmek istediğiniz ve ne kadar vakit ayırabileceğiniz gibi sorulara cevap vermek size hangi yollardan İngilizce öğrenmeniz gerektiğinde yardımcı olacak.

Öğrenme Hızı

Öğrenme hızı, kişiden kişiye değişebilen bir özellik olmasıyla oldukça önem verilmesi gereken bir nokta. İster deneme dersi alarak, ister online videolara ve eğitimlere göz atarak ilk adımı atabilirsiniz ve alanında uzman olan hocanızın da görüşlerini alarak haftalık ne kadar sürelik bir eğitime ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar pratik yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Dilerseniz hemen Konuşarak Öğren’e ücretsiz kayıt olarak deneme derslerini almaya ve kendinizi tanımaya başlayabilirsiniz.

Pratik yapmak

Öğrendiklerinizi unutmamak, dilinizi geliştirmeniz için en önemli noktalardan biri. Bu sebeple, bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Basit İngilizce kitaplar okuyabilirsiniz, dizileri ve filmleri altyazıyla izlemeye başlayabilirsiniz ve yabancı insanlarla günlük konuşmalar yapabilirsiniz.

Ayrıca günlük konuşma kalıplarıyla ilgili bir kaynak edinerek, her gün yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Bu kalıpları kendiniz kombinleyerek diyaloglar oluşturabilirsin ve böylelikle kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan da pratik yapabilirsiniz. Burada önemli olan, konuşmalarınızı sesli olarak gerçekleştirmeniz olacaktır.

Günlük kalıplara buradan ulaşabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Sebebi

İngilizce’yi özellikle hangi alanda kullanacağınızı bilmeniz çok önemli. Tüm ders programınız ve materyalleriniz buna göre şekillenecektir. Hocanızı, kursunuzu, derslerinizi, hepsini İngilizce öğrenme amacınıza göre şekillendireceksiniz.

Eğer profesyonel hayatınızda kullanmak için İngilizce öğrenecekseniz, daha resmi kaynaklar seçmelisiniz. Hitabet şekillerini öğrenmeniz, yazılı ve sözlü iletişimde dikkat edeceğiniz noktaları bilmeniz ve konuşma egzersizlerinizi tamamen buna yönlendirmeniz gerekecektir.

Konuşarak Öğren’den ders almayı seçtiğiniz takdirde, alanında uzman yabancı hocalarla yapacağınız konuşma egzersizleri sizi profesyonel hayata oldukça verimli bir şekilde hazırlayacaktır. Kendi zamanınıza göre seçeceğiniz derslerle, bir sunum, telefon konuşması ya da toplantı sırasında da kendinizi rahat hissedecek ve özgüvenle işinizi yapacaksınız.

Aynı şekilde, günlük konuşma ya da seyahat amaçlı öğrenmek istiyorsanız da doğru kaynaklara yönelmek adına internetten ve uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Vakit Ayırma Süresi

Günlük hayatın yoğun temposu içinde bazen programımızı belirlemek ve günümüzü en verimli şekilde kullanmak oldukça zor olabiliyor. Böyle olunca da, mühim olan önceliklerimizi belirlemek ve onları tamamlamak oluyor.

Eğer öncelikleriniz içinde İngilizce öğrenmek gerçekten önemli bir yer edindiyse, şimdiden haftalık programınıza göz atmalısınız ve programınızı İngilizce derslerinize göre şekillendirmelisiniz.

Ancak bunu yapamayacak kadar meşgulseniz ve İstanbul’da yaşıyorsanız, tahminimizce fiziksel bir yere giderek İngilizce öğrenmek sizin için oldukça zor olacaktır. Neyse ki, gelişen teknolojiyle beraber artık eğitim sınıflardan çıkıyor ve teknolojik aletlerimize taşınıyor. İster telefonda, ister bilgisayarda, ister tablette kolayca İngilizce öğrenebileceğiniz kaynaklara ulaşabilirsiniz. Üstelik, online olarak kullanacağınız kaynaklar maliyet açısından da daha uygun olacaktır.

Fakat İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşamıyorsanız, örneğin İzmir’de konaklıyorsanız, o halde İzmir’deki İngilizce kurslarına bakmanızın da faydası olacaktır.

Bununla beraber, online ders almak her zaman sizin hızınız, zamanınız ve öğrenme stiliniz açısından daha faydalı geri dönüşlere sahip olacaktır.

Araştırmanızı iyi yapın, kendinizi iyi tanıyın ve bir an önce İngilizce öğrenmeye başlayın.

! Eğer bu yazı sizin için faydalı olduysa reklama tıklayıp destek olabilirsiniz

Bir Yorum Bırak

Bu site Galloglu.com üzerinden, öğrencilerim ve diğer ilgili herkes için online içerik geliştirme amaçlı tasarlanmıştır. Özellikle SPSS ve ARDUINO blog yazıları, sizin bu konuları örnekler üzerinden daha iyi anlamanız için basitleştirilerek anlatılmıştır. Sitede yer alan içerikler, düzenli olarak kontrol edilerek hatalardan kaçınılmaya çalışılmaktadır, diğer taraftan bilgilerin tümüyle doğruluğu garanti edilemez.
Designed and Created by Kursat Arslan. Copyrigt © 2016-2019 I love ASP, SQL and Google.
Bu site Kürşat Arslan tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan bütün içerikler galloglu.com'a aittir.